Ünnepeink - Miskei Óvoda Honlapja

Ünnepeink

Az óvodai ünnepek zárt és nyílt jellegűek óvodánkban. Nyílt ünnepeink alkalmával a gyerekek életébe nyernek betekintést a meghívottak. Zárt ünnepeink során a meghittségre, családias légkörre törekszünk.
Az ünneplés pedagógiai szempontból kiemelt lehetőséget kínál a nevelésnek, gondolunk itt a tevékenységi lehetőségekre, az esztétikai élmények hatására vagy a közösségi érzések megmutatkozására. Az ünnepek a hagyományok ápolása, kultúránk megismertetése szempontjából lényegesek. Az aktív és önálló gyermekek nevelésének egyik igen sajátos eszköze a jól előkészített és szépen megformált ünneplés. Az előkészület a csoporton belül közösségi érzések alakítására alkalmat teremt és teret nyújt a gyermekek közötti együttműködésnek. A mindenkori szülői szervezet munkájára igényt tartunk, segítségüket fokozatosan igénybe vesszük. Az ünneplésnek sok fontos külső megnyilvánulási formája van, felöltözve, szépen megterített asztal mellett ünnepelünk, esztétikusan díszített teremben.

- Az óvoda nyílt rendezvényei:
Karácsony: a családok közösen tekinthetik meg a gyermekek karácsonyi műsorát
Nyílt nap: a szülők megfigyelhetik a napi tevékenységeket, foglalkozások tartalmát
Gyermeknap: a hozzátartozók együtt tölthetnek egy játékos-mozgásos délelőttöt
Évzáró: a családok megtekinthetik a gyermekek évet lezáró műsorát
Karácsonyi készülődés: a szülőkkel közösen készíthetnek ajándéktárgyakat a gyermekek

- Az óvoda zárt rendezvényei:
Szüreti ünnep: megismerkednek az őszi termésekkel, népzenével, népi hangszerekkel, melyre egyszerű lépésekkel, forgásokkal, táncos mozdulatokkal próbálkozhatnak, gyümölcsöt fogyasztanak ( alma, szőlő, körte )
Advent: a gyermekek megismerkednek az advent jelképével, segítenek az adventi naptár vagy koszorú elkészítésében, Luca napján ültetnek búzát, segítenek a mézeskalácssütésnél
Mikulás: tudják illedelmesen köszönteni a Mikulást énekkel, versekkel, köszönjék meg az ajándékot, ismerjék meg Szent Miklós legendáját
Farsang: készítenek álarcot, szemüveget, tudják, hogy a telet űzzük, várjuk a tavasz érkezését
Születésnapok: a születésnapost felköszöntik a csoporttársaik
Március 15: a nemzeti öntudatot erősítjük a gyermekekben, ünneppel kapcsolatos fogalmak, jelképek megismertetése
Húsvét: ismerjenek meg locsolóverset, festenek tojást különböző technikákkal, néphagyomány ápolása – locsolkodás, ajándékok készítése

- Természeti ünnepek:
Október 4. Állatok világnapja: Állatok iránti tisztelet, megbecsülés megalapozása, állatok fontossága a fenntarthatóság szempontjából, természetfilmek megtekintése, állathangok meghallgatása, a településen élő gazdákhoz séta.
Március 22. Víz világnapja: Duna parti kirándulás, kagylógyűjtés, vizes játékok,, megismerkedés a víz körforgásával, fontosságával, a víz tisztaságának védelme
Április 22. Föld napja: virágosítás, kertészkedés, veteményezés, ismerkedjenek meg a Föld bolygónkkal, annak védelmével, környezetvédelemmel, fenntarthatóság értékével
Május 10. Madarak fák napja: Vajas parti kirándulással a természet, madarak, fák életének megfigyelése, tapasztalatszerzés, felfedezés, madárvilág megszerettetése az erdész által, fák neveinek megismerése (fűzfa, nyírfa, nyárfa)

Nagycsoportosok iskolalátogatása: ismerkedés az iskolával, a tanító nénivel egy tanóra látogatás alkalmával
Könyvtárlátogatások: ismerkedés a könyvtár lehetőségeivel, olvasóvá nevelés
Az óvoda nyílt és zárt ünnepei és programjai az évek során változhatnak a szülői igények és a nevelőtestület döntései alapján. Az évenkénti konkrét programokat az éves munkatervek tartalmazzák.

Szlovák hagyományok
Községünk régen szlovák nemzetiségű volt. Ma már nagyon kisszámú a szlovák nemzetiségű család, csak az idősebbek beszélik a „tót” nyelvet. Óvodásaink közül már csak 3-4 gyermek estében vezethető vissza ez a „szlovákság”. Megismertetjük a gyermekekkel a szlovák népszokásokat, ápoljuk a hagyományokat. Verseket, dalokat, táncos játékokat tanítunk, helyi rendezvényeken szlovák nemzetiségű műsorokat készítünk.